AIDAaura: 5. den – Mafiánské Palermo

Na úvod musím poznamenat, že v Sicilském Palermu se u mě začal projevovat tzv. “lodní syndrom”. Přinejmenším půldne stráveného v ulicích tohoto u moře ležícícho města jsem prožil ve skálopevném přesvědčení o tom, že se pod náma houpe zem. Má bujná fantazie chrlila podobné nesmysly, jako že celá Sicilie plave na pontonech nebo že se začíná probouzet necelých 200 km vzdálená Etna apod. Avšak poté, co se u mě tytéž příznaky, byť se slábnoucí tendencí, projevily i v dalších dnech v centru Barcelony, v kavárně na Mallorce, v letištní hale v Madridu a nakonec i v metru na Dejvické, jsem usoudil, že mne jenom klame tělo …a že to zas bude dobrý.

Protože Malta leží jihovýchodně od Sicílie a sicilské Palermo je na severu, vede převážná část plavební trasy z Vallety do Palerma v blízkosti pobřeží. Severozápadní pobřeží Sicílie je docela hornaté a pro oči středoevropana velmi zajímavé, obzvláště v slunečních paprscích procházejících ranním oparem, které dodávají celé scenérii až mystický výraz.

Samotné Palermo má podle mě docela legrační přístav. Legrační proto, že už i tak nepříliš velký přístav je ze všech stran ohraničen přístavním molem, které je přerušeno natolik úzkým průplavem, že bych se jím skoro zdráhal proplout na kánoi, natož pak s 12ti-patrovou jachtou. Nežít v době autopilotů a “inteligentních” navigací, šel bych asi po tomhle bravurním “zaparkování” osobně kapitánovi lodi uznale poklepat na rameno.

V Palermu mě překvapilo poměrně velké množstí turistických center – budek na ulicích, ve kterých je turistům nabízeno gratis na výběr z několika druhů map. Navštívili jsme také místní tržnici, ležící v na první pohled zapadlé uličce a kterážto se ani příliš nelišila od té tuniské. Dokonce zde bylo možné i smlouvat – kabelku původně za 25 € jsme nakonec vyšmelili o 10 € levněji.

Z historických památek jsme si nenechali ujít mj. úchvatnou Cattedrale di Palermo nebo budovu divadla a v parku Villa Garibaldi jsme se na vlastní oči přesvědčili, jak dalekosáhlé mohou být důsledky toho, když si doma necháte přerůst fíkus.

Ovšem jediná věc v Palermu, o níž se dá říct, že je ohyzdná, je přístup k moři a promenáda na pobřeží východně od přístavu. Tu tvoří nahrnuté či ledabyle naházené posprejované obrovské betonové kvádry. Nepochopil jsem význam téhle monstróznosti, protože pokud bylo záměrem znesnadnit potenciálnímu “utopenci” přístup k moři, vynahradí si to místní zdravotnická zařízení zajisté vyšším počtem mnohonásobných zlomenin všeho možného, způsobených skoky a pády na betonové hrany.

Palermo211

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: